פורצות המהומות מעצמן

בכפר עין מאהל שבצפון החליטו למנות מנהלת חדשה לאחד מבתי הספר. קורה. המינוי לא מצא חן בעיני התלמידים ובעיני הוריהם. גם קורה. ההורים שלחו מכתבים למשרד החינוך וקבלו תשובה שלא סיפקה אותם. קורה המון. המנהלת הגיעה ליומה הראשון בבית הספר, וכמעט שלא יכלה לצאת מהאוטו כי תלמידיה העתידיים כמעט רגמו אותה באבנים. פחות שכיח.
על פי עיתון הארץ, התלמידים לא התפרעו. לא ולא. הם פשוט נקלעו למהומה שפרצה לה בנונשלנטיות בקרבתם, כשהשוטרים האכזרים יורים בהם בחוסר מידתיות.
עד כאן, נציגת אתר "לאטמה" השוכנת דרך קבע בתוכי.

הייתי יכולה להסתפק בזה, אילו היתה זו הפגנה פוליטית. אבל זו לא הפגנה. זה מתן לגיטימציה למחאה אלימה על תהליך שתוצאותיו לא מצאו חן בעיני כמה אנשים. אף אחד לא מזכיר את העובדה שהתלמידים האלה הם ילדים מופרעים שהוריהם מגבים אותם ואת מעשיהם המטרידים משהו. אף אחד לא חושב שילד שזורק אבנים על מנהלת שלא מוצאת חן בעיניו ינסה לגנוב מחר מכונית שכן תמצא חן בעיניו ולחטוף לשוטר שינסה למנוע ממנו את זה את האקדח שלו (כן. אני מודעת לסלט שאני עושה, והוא מכוון).

אם יש משהו גזעני לדעתי, אלה הסטנדרטים הכפולים שמציבים ליהודים ולערבים. אני בספק רב אילו "הארץ" היו מתייחסים בסלחנות כזו לפרעות שמבוצעות ע"י יהודים (שלא לדבר על דתיים, או על כאלה המתגוררים מחוץ לתחומי הקו הירוק, רחמנא לצלן). אני מכירה באופן אישי כמה ערביות וערבים שלומדים או עובדים איתי, ובחיי שאני בטוחה במאה אחוז שהם לעולם לא היו זורקים אבנים על אף שוטר. זה לא בשמים; אפשר לצפות גם מתלמידים ערבים שיקבלו מנהלת שלא מוצאת חן בעיניהם בצורה ראויה; אפשר לצפות שלא יהיה צורך באבטחה משטרתית. מי שמאמין בשוויון, צריך להתייחס באופן שווה לאותם מעשים המתבצעים באותן נסיבות; מי שלא, שיבושם לו עם הסטנדרטים הכפולים והנאורים שלו, אבל שלא יחיה בסרט שהאחרים סביבו גזענים.

וכעת, למהומה סבירה אף פחות. מירי רגב, את טפשה. כלומר, זה לא חדש לי, ואני לא יכולה להגיד שהתנהגת בטפשות יוצאת דופן; למעשה זה פופוליזם מאוד אופייני ואני מופתעת שלא הצטרפו אליך עוד כמה טמבלים.
הידעת, מירי, שרוב המשוררים והסופרים הנלמדים בתכנית הלימודים היו בני אדם עם בעיות? הידעת שהרבה מהם לא היו ציונים? הידעת שתלמידי ישראל לומדים גם יוצרים אנטישמים? לא, נכון? אז כנראה שלא לימדו אותך ספרות כמו שצריך.
אדם פרטי יכול בהחלט להחליט לסגור את עצמו מטעמים ערכיים ולהימנע מיוצר מסוים שמתבטא באופן שחורה לו; כותבת שורות אלו נמנעה באופן עקבי מלקרוא את סאראמגו, פשוט כי היא בזה לאדם שמשווה בין השואה ובין פעולות צה"ל בשטחים. אבל זו החלטה אישית שלי, ולעולם, לעולם לעולם, לא הייתי כופה אותה על אחרים ובוודאי שלא על תלמידים. האחריות של מורה להיסטוריה יכולה להיות, אולי, הטמעת ערכים ציוניים ואהבת הארץ; כנ"ל לגבי לימודי אזרחות. אבל מורה לספרות צריך לחשוף תלמידים ליוצרים חשובים בלי קשר לדעותיהם, ולאפשר להם להבין שגם אנשים גרועים יוצרים דברים נפלאים. נתן זך הוא איש עם פה גדול, וזה לא חדש; אבל הוא גם מחשובי המשוררים שידעה ישראל – וזה, אם נחשוב שניה לעומק, אפילו הולך ביחד.

ולסיום, המלצה על ספר (שאפילו מתקשר לפסקה האחרונה!): גלימה, מדים וכתונת לילה/ז'ורז' אמאדו. להלן.

פוסט זה נכתב בשבוע לחוץ, מתיש ונטול אנרגיה, ולפיכך הוא מבקש להתנצל על רמת כתיבתו.
תודה.

אודות anatpross

סטודנטית, חינוכניקית, חיפרושלמית. אישה קטנה ומלאת סתירות.
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על פורצות המהומות מעצמן

  1. שי דשא הגיב:

    אני אישית בז לסאראמאגו כי הוא סופר נוראי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s